Generálni partneri: Dynafit Piso Sport skialpinista.sk malinobrdo

Na kus reči s pretekármi: Jakub Šiarnik

  • /
  • Články
  • /
  • Na kus reči s pretekármi: Jakub Šiarnik

10.10.2017

Jakub Šiarnik, ktorý patrí medzi slovenskú špičku slovenských skialpinistov, víťaz Bokami 2017 v kategórii muži 18-40 nám prezradil, ako si momentálne žije a ako sa pripravuje na prichádzajúcu skialpinistickú sezónu, ktorá je bližšie ako ďalej :)

V čase nášho rozhovoru si v Slovinsku. Môžeš priblížiť účel tvojho pobytu ?

Aktuálne som na študijnej mobilite Erasmus v slovinskom meste Kranj.  Budem tu študovať  v zimnom semestri . To je obdobie zhruba do konca januára.

v_kamnickych_alpach

V Kamnickych Alpách

Slovinsko je známe prekrásnymi Julskými  Alpami. Aké máš podmienky na tréning v meste, kde sa nachádzaš ?

Z Kranju je to na skok do Kamnicko-Savinjských Álp s najvyšším vrcholom Grintovec (2558 m.n.m.).  Od Julských sú menšie rozlohou aj výškou, ale tiež sú nádherné.  Ponúkajú všetko od divokého hrebeňa zaisteného ferratou až po moderné lyžiarske stredisko Krvavec. Do strediska vedie cesta s prevýšením viac ako 1 km, takže o skvelú trasu na bike či kolieskové lyže mám tiež postarané.  Oproti Tatrám sú tunajšie kopce strmšie a človek rýchlejšie naberie výšku.  To isté platí aj pre pohorie hraničiace s Rakúskom - Karavanky, či spomínané Julské Alpy. Do východísk Mojstrana či Kranjská Gora sa viem dostať za približne trištvrte hodinku cesty autom, čo je tiež prijateľná vzdialenosť. Celkom pekné pahorky s typickými kostolíkmi na vrchole sa nachádzajú aj priamo nad mestom. Čiže aj v prípade, že mám deň rozkúskovaný školou nie je problém absolvovať kvalitný tréning.

pod Grintovcom

Pod Grintovcom

Čo si už stihol obehať ?

Hneď po príchode ma privítalo daždivé počasie, ktoré na kopce prinieslo sneh.  Využil som to na prejazdenie podhoria bicyklom krížom. Hneď ako to počasie umožnilo som vyrazil behať do kopcov. Storžič, Grintovec či Jezerskú Kočna mám už vybehnuté. Bicyklom som si už stihol dať okruh cez najznámejšie slovinské sedlá – Vršič a Mangart. Vždy sa snažím urobiť pár foto alebo krátke video, ktoré potom zavesím na môj FB.

Do príchodu zimy by som rád stihol obehať ďalšie najznámejšie a najvyššie slovinské kopce (Triglav, Šklatica, Mangart, Kanin...). Mám veľmi  rád ferraty, takže by som si mal prísť na svoje.  Chcel by som aj stráviť pár nocí v niektorom z futuristických bivakov. Možností je tu neúrekom a verím, že popri škole stihnem obehať ešte aj čosi navyše.

Jezerka kočna z Grintovca

Jezerska kočna z Grintovca

Máš to na skok na preteky do Álp... využiješ možnosť porovnať sa s inými pretekármi ?

Áno, určite, aj toto je ďalší rozmer môjho pobytu v Slovinsku. Už aj v samotnom meste Kranji som v kontakte so slovinskou skialpovou špičkou. Už som stihol s nimi absolvovať niekoľko tréningov. Čo sa týka skialpinistických pretekov, tak plánujem sa zúčastniť aj niekoľkých podujatí v Taliansku či Rakúsku. Dokonca už mám za sebou aj jeden významný štart vo Francúzku, na ktorý ma zobrali tunajší makači.

so_slovincami_na_cestach

So slovincami na cestách

O aké preteky išlo a ako sa Ti darilo ?

Bol som si nimi na preteku v behu do vrchu Vertical  kilometer du Grand Serre, ktorý je známy ako najkratší vertikálny kilometer na svete.  Prevýšenie 1 km sme zdolali na vzdialenosti len 1.8 km. Povedal by som, že pomenovanie beh nie je na mieste, keďže trať pripomína skôr skialpový výstup hore žľabom a beh prichádza do úvahy len v cieľovej rovinke.  Trať som zvládol v čase tesne nad 35 minút. Preteky boli súčasťou svetovej série a nechýbali na nich najlepší pretekári , ktorých  v zime udávajú tempo. Napríklad na 1. a 3. mieste skočili kolegovia zo strieborného tímu z tohoročnej Pierra Menty.  V konkurencií  400 pretekárov som skončil v prvej dvadsiatke.

 grand_serre

Grand serre

Aké preteky Ťa čakajú najbližšie ?

Ako som už naznačil vyššie, teraz uprednostní m spoznávanie Slovinska spojené s kvalitným objemovým tréningom.  V druhej polovici novembra si pravdepodobne odbehnem zamakať do výšky na sneh na ľadovec  Stubai. Najbližšie preteky by som chcel absolvovať  až v decembri.  Plánujem absolvovať Majstrovstvá Talianska v skialpinizme, o ktorých sa hovorí, že konkurenciou sa môžu rovnať s pretekmi Svetového pohára. Keďže školské povinnosti ma budú čakať aj po novom roku, budem sa musieť do Slovinska vrátiť. Blízkosť Dolomitov, chcem využiť ešte raz a absolvovať 2-3 zaujímavé preteky. V polovici januára by som chcel ešte štartovať na pretekoch Mountain Attack v Rakúsku a postupne tak uzavrieť kapitolu pobytu v Alpách.

kostoliky_po_kopcoch

kostolíky po kopcoch

Dajme si pár rýchlych otázok, nech Ťa lepšie spoznáme :)

Tréning ráno, alebo večer? 

Ráno

Cola, alebo Pepsi?

Ak sladké tak Radler

Na tréningu objem, alebo intervaly?

Objem

Horský beh, alebo skialp?

Skialp

Káva, alebo čaj?

Káva!

Mäso, alebo sladkosti?

Mäso

Vlnitý terén, alebo straight up? :)

Straight up

Rovinky?

Bežkovanie mi celkom ide ☺

Najobľúbenejší pretek?

Bokami

Najkrajšia spomienka z preteku?

Posledný zjazd Bokami 2017

bokami-siarnik-danko1

Prvý pretek?

Malinô Brdo night skialp challenge

Energetický gél, alebo čoko tyčinka?

Gél

Uphill, alebo downhill?

Uphill, tešiac sa na downhill ☺

 

Jakub, ďakujeme za parádny rozhovor a prajeme veľa zdravia a úspechov nielen športových, ale aj tých školských!