Generálni partneri: Dynafit Piso Sport skialpinista.sk malinobrdo

Na kus reči s pretekármi: Ľubica Ďaďová

  • /
  • Články
  • /
  • Na kus reči s pretekármi: Ľubica Ďaďová

26.11.2017

Dnes sa porozprávame s bývalou reprezentantkou Slovenska na cestnom bicykli Ľubicou Ďaďovou, ktorá sa v súčasnosti v zime venuje skialpinizmu, v lete horským behom a stavbám.

 ld2

Naša prvá otázka bude samozrejme smerovať k Tvojej ceste od bicykla k skialpinizmu, aká teda bola?

Celkom prirodzená. S cyklistikou som skončila vlastne vďaka mojej práci. V roku 2014 som dostala dve úplne odlišné ponuky práce. Jedna bola športová s nejasnou budúcnosťou. Odísť jazdiť na nejaký čas do Talianska za ženský cyklistický tím, kde sa uvidí, čo bude ďalej. Druhá bola odborná a dlhodobá. Pracovať v oblasti, ktorú som vyštudovala. V stavebníctve. Keďže obe možnosti boli mojim snom, rozhodnutie nebolo ľahké. Rozhodla som sa pre stavebníctvo, časom sa ukázalo, že práve toto bolo to správne rozhodnutie. Nakoľko ma táto práca naplno zamestnáva skoro celý rok, ale najmä v lete, bolo jasné, že ak chcem ostať v kontakte s pretekovým športom, musím ho robiť krátke obdobie a to v zime. S cyklistikou som skončila zo dňa na deň. No a keďže skialpinizmus bol v našej rodine obľúbený a ja ho robím nepravidelne približne od 15tich rokov, tak bolo úplne prirodzené v ňom pokračovať. Aj keď v tom čase som ani netušila, čo ma v tomto športe čaká.

 

Koľko ročníkov Bokami máš za sebou?

Mám za sebou už tri ročníky.

 ld9

Na ktoré Bokami spomínaš úplne najradšej? Sú aj také, ktoré boli fakt náročné? Ako prebehli?

Najradšej spomínam na všetky ročníky Bokami, pretože každý ročník bol iný a pre mňa osobne aj každý veľmi výnimočný. Prvý je ale vždy špeciálne pamätný. Nevedela som, čo ma čaká. Vedela som iba, že to nie je nič ľahké a okrem perfektnej fyzickej prípravy treba byť pripravený aj technicky na preliezanie tatranských vrcholov v mačkách s cepínom v ruke často aj v nestabilnom počasí, nehovoriac o náročnom lyžovaní v teréne. Strašidelné a prikreslené zážitky kamarátov z oddielu z posledných ročníkov v tom čase neprispeli k mojej duševnej pohode, takže si spomínam, že som mala pred mojou premiérou fakt veľký rešpekt.

Najvzácnejšie bolo ale asi moje prvé neočakávané víťazstvo po boku Zuzky Dudášovej. Dnes si už Bokami užívam. S Iwonou Januzsyk sme tento rok vyhrali v pohode na istotu bez zbytočného riskovania. Užívali sme si nádherné etapy, ktoré nám na vysokej úrovni organizátori každý rok zabezpečujú.

 ld5

Tento rok si sa pred pretekom Bokami zúčastnila aj Pierra Menty. Zážitok veľký?

Odkedy som sa začala venovať vážnejšie skialpinizmu bola Pierra Menta pre mňa niečo také, ako pre horolezca vysnívaná osemtisícovka. Niečo, na čo treba mať perfektnú prípravu a skúsenosti. Takže spočiatku to bolo naozaj niečo nepredstaviteľné. Práve prvé víťazstvo na Bokami bolo vstupenkou na tento náročný pretek. Pierra Menta je 4dňový etapový pretek vo Francúzskych Alpách. Preteká sa vo väčších nadmorských výškach ako sme zvyknutí doma, vo veľmi náročnom teréne. Zjazdy sú vedené technickými úsekmi, aby bol pretek atraktívny aj pre divákov. Etapy sú dlhé, nad 20km, niekedy nad 30km. Prevýšenie každej z etáp je okolo 3000 nastúpaných metrov, aj viac. Lyžuje sa aj cez strmé husté lesy, ľadové pasáže, padnuté lavíny a úseky, ktoré si možno ani bežný človek nevie predstaviť. Paradoxne nohy si tu oddýchnu skôr pri výšľape nahor ako zjazde nadol. Organizátori pretekárom nič neodpustia. Dokonca prekračujú dĺžkou a výškou garantované metre. Pierra Mentu sme absolvovali so Zuzkou Dudášovou úspešne bez väčších problémov. Dokonca sme dokončili zhruba v polovici ženského štartového poľa. Ja som síce od prvej etapy mala na oboch nohách obrovské krvavé otlaky, ale chuť to dať bola väčšia. Zuzkina podpora bola, ako vždy, obrovská. Pocity po dokončení napriek veľkej únave neopísateľné.

 

Ktorá je Tvoja hlavná sezóna, letná či zimná? 

Momentálne je moja hlavná športová sezóna hlavne kvôli práci zimná.

 ld_1

Ktorý šport Ťa baví úplne najviac?

Na Slovensku máme veľké šťastie, že máme 4 ročné obdobia. Ja si v každom období doprajem iný šport. V zime je najobľúbenejší šport určite skialpinizmus, ale aj bežky (klasika, skate), na jar a jeseň veľa behávam, trochu posiľujem. V lete zase väčšinou jazdím na bicykli (teraz hlavne MTB). Vždy sa mi s odchádzajúcou sezónou zunuje šport, ktorý som si v nej dopriala a teším sa na zmenu.

 

Kde najradšej trénuješ? Ako zvládaš večný boj práca vs. trénovanie?

Väčšinou trénujem v okolí môjho domu, aby som šetrila čas, ktorého mám veľmi málo. Celý rok mi zázemie poskytuje Kubínska hoľa, pod ktorou aj bývam. Môj priateľ je tiež vo voľnom čase športovec, takže aj naše spoločné dovolenky sú v podstate športové sústredenia. Čo sa týka práce, tak tá je u mňa určite na prvom mieste. Nerobím si stresy, keď nestíham trénovať, športom sa chcem už hlavne zabávať a nie byť jeho otrokom. Vtedy to aj ide akosi samo.... Netúžim za každú cenu víťaziť.

 

Aké sú Tvoje športové plány? Máš nejaký pretekársky sen?

Ja neviem, nikdy som si nič neplánovala a vždy všetko dopadlo nad moje očakávania. Podľa mňa nič nie je nemožné, takže sa možno ešte stanú „veľké veci“ :D . Problém je, že snov mám veľmi veľa. Šťastie, že sa mi ich darí plniť.

 ld3

A čo cestná cyklistika?

Veľa športových snov, ciest a veľkých pretekov som si aj cez cyklistiku naplnila. Vracať sa k tomuto športu okrem hobby akcií neplánujem.

 

Ako je na tom podľa Teba ženský skialpinizmus na Slovensku a vo svete?

Podľa mňa je to fajn. Žien nie je pretlak, pretože je to ťažký šport, ako aj cestná cyklistika. Na Slovensku je relatívne ľahké byť dobrá v ťažkých športoch, ak má žena chuť a odvahu. Keď som ale skúsila svetový pohár v Turecku, ženy z alpských krajín na tom boli podstatne lepšie ako ja. Ale tiež mám pocit, že sa tým hlavne bavili a užívali si atmosféru pretekov. Tým, že v tomto športe nie je až tak veľa peňazí, tak aj atmosféra je veľmi priateľská a príjemná. Potvrdzuje to aj ženská svetová jednotka Laetitia Roux, je skoro neporaziteľná, napriek tomu skromná a milá osoba.

 

Pretekáš za nejaký klub, s kým trénuješ?

Pretekám s podporou, musím povedať, že môjho kamaráta, Milana Pisarčíka (Pisa) v tíme skialpinista.sk. Podporuje ma materiálom, ktorý nie je vôbec lacný a ja ho spotrebujem, zničím,....veľa. Chcem sa mu týmto veľmi pekne poďakovať za pomoc a rady. Piso je pojem aj za hranicami. Je to pravidelný víťaz Bokami, aj keď dnes už vo veteránskej kategórii, ale veľakrát rýchlejší ako mladí pretekári.

Okrem toho máme na dobrej úrovni slovenskú reprezentáciu pod hlavičkou SSA. Sponzori, ako aj dotácie za výsledky(ktoré pomohli aj mne) pribúdajú. Z čoho mám aj za nových mladých pretekárov veľkú radosť. Skrátka je sa kde organizovať, len treba chcieť.

 ld4

 

Pár rýchlych otázok na Teba:

 

Individuálne preteky, alebo preteky dvojíc? Dvojíc, lebo je veselšie :D

Leto alebo zima? jar, leto, jeseň, zima.                                                                                      

Tréning ráno alebo večer? Ak by som si to mohla dovoliť, aj ráno, aj večer :D, Inak, kedy mi vydá.

Obľúbený pretek? Bokami !!!

Obľúbený kopec? Kubínska hoľa

Obľúbené pohorie? Malá Fatra

Obľúbený typ tréningu? Výlet :D

Uphill alebo dowhill? Downhill

Najlepší relax? Po tréningu

Pivo? :-) v lete môže byť.

 

Za rozhovor ďakujeme a prajeme veľa úspechov v práci i športe!

 

ld6

 

ld7